This Saturday at the HPC in Dublin, Connacht U16s and U18s squads are in action in the 7s Inter Pro tournament. The tournaments gets underway at 10:30am

 

CONNACHT U18s TEAM 1

NAME/CLUB
Karly Tierney (C) – Tuam/Oughterard

Sarah McCormick – Ballina

Beibhinn Gleeson – Tuam/Oughterard

Hannah Clarke (VC) – Tuam/Oughterard

Eabha Nic Dhonncha – Corinthians

Clara Barrett – Ballina

Giselle Gallagher – Sligo

Evanna Finn – Corinthians

Eabha Dowd – Creggs

Mila Sotoparra –  Ballina

Cria Flannagan – Sligo

Emma Mitchell – Ballinasloe

 

CONNACHT U18s TEAM 2

NAME/CLUB
Eloise Clarke – Buccaneers

Ella Greene – Ballinasloe

Kayla Conway – Westport

Niamh Corless – Claremorris Colts

Jade Herry – Corinthians

Abbie Murray – Buccaneers

Laura Hastings – Tuam/Oughterard

Rachel Forkan – Tuam/Oughterard

Ellen O’Toole – Westport

Saoirse Quinn – Claremorris Colts

Natasha Deacy – Tuam/Oughterard

Katie Dwyer – Buccaneers

 

Aoife Gormley and Clionadh O’Sullivan (both Sligo), out of the tournament due to injury.

 

CONNACHT U16s TEAM 1

NAME/CLUB
Ailbhe Gannon – Oughterard

Ailish Quinn – Ballina

Aoibhinn Tynan – Buccaneers

Aoife Heaney – Claremorris

Catherine Fleming – Ballinasloe

Ceoladh Lydon – Tuam

Emer Collins – Ballina

Emily Foley – Ballina

Eva White – Sligo

Lea Walsh – Westport

Mollie Ronan – Sligo

Siofra Hession – Creggs

 

CONNACHT U16s TEAM 2

Ciara Power – Ballinasloe

Eabha Ni Choisdealbha – Corinthians

Emma Poland – Ballinasloe

Grainne Moran – Ballina

Isobel Phillips – Claremorris

Jemma Lees – Galwegians

Magdalen Ebalu – Corinthians

Meabh Golding – Claremorris

Merisa Kiripati – Buccaneers

Rebecca Hastings – Galwegians

Sara Kenneally – Galwegians

Siomha McNulty – Claremorris

 

Fixture List:

U18s Fixtures – All games on pitch 2

QF1 – Leinster 1 v  Ulster 2 – 11am

QF2 – Connacht 1 v Connacht 2 – 11:22am

QF3 – Ulster 1 v Leinster 2 – 11:44am

QF4 – Munster 1 v Munster 2 – 12:06pm

 

Lunch and Break – 12:28pm

 

5th place SF – L QF1 v L QF3 – 1:43pm

5th place SF – L QF2 v L QF4 – 2:05pm

 

Cup SF – W QF1v W QF3 – 2:27pm

Cup SF – W QF2 v W QF4 – 2:49pm

 

Break – 3:11pm

 

7th place play-off – 4:11pm

5th place play-off – 4:33pm

3rd place play-off – 4:55pm

Cup Final – 5:17pm

 

U16s Fixtures – All games on pitch 1

QF1 – Leinster 1 v Ulster 2 – 10:30am

QF2 – Munster 1 v Munster 2 – 10:52am

QF3 – Connacht 2 v Leinster 2 – 11:14am

QF4 – Connacht 1 v Ulster 1 – 11:36am

 

Lunch and Break – 11:58am

 

5th place SF – L QF1 v L QF3 – 1:13am

5th place SF – L QF2 v L QF4 – 1:35am

 

Cup SF – W QF1 v W QF3 – 1:57pm

Cup SF – W QF2 v W QF4 – 2:19pm

 

Break – 2:41pm

 

7th place play-off – 3:41pm

5th place play-off – 4:03pm

3rd place play-off – 4:25pm

Cup Final – 4:47pm

 

Related

Skills and Smiles Galore at End of Season Blitz