The teams have been announced for the Top Oil Schools triple-header at the Sportsground tomorrow (Wednesday).

The first game will be played at 2pm as St Joseph’s Foxford face Abbey Community College in the Top Oil Connacht Junior Emerging Cup final.

That will be followed by the Junior Development Cup decider as near-neighbours Calasanctius College and Coláiste Bhaile Chláir face off at 4pm.

Coláiste Bhaile Chláir have enjoyed tremendous success in their first year playing rugby and have already claimed the Development League.

The final game in this year’s Connacht Schools rugby season will see St Joseph’s Foxford clash with Jesus and Mary Secondary School Enniscrone at 6pm in the Senior Emerging Cup final.

This game sees St Joseph’s Foxford play their first ever senior Connacht rugby final.

Ticket Prices

Adults: €10

Students: €5

U12s accompanied by an adult: Free

Wednesday, March 22

Junior Emerging Cup Final: St Joseph’s Foxford v Abbey Community College, Sportsground, 2pm;

St Joseph’s Foxford: Shea Pye; Evan Reape, Mikey McHale, Tadhg Ruane, Ryan Kenny; Adam Naughton, Kienan Smyth; Donal McLoughlin, Darragh Gaughan, Caolan Hopkins; Thomas Hannigan, Cullin Bell; Ryan Herbert, Jason Doherty, Liam McEvoy.

Replacements: Frankie Morris, Cian Timlin, Connell Dempsey, Leo Sulej, Jason Neary

Abbey Community College: Jamie Reynolds; Antonio Chilton, Josh Cronin, Max King, Martin Kennedy; Daire Cregg, Eoin Dowd; Oisin McLoughlin, Brian Hannon, Daire MacTiernan; Kyle Cosgrove, Danney Funke; Adam Langan, Adam O’Connor, Ethan Beirne.

Replacements: Cadell Beirne, Diarmuid Dowd, Mathew Lawlor, Jack Flannigan, Cathal Feely, Kelvin Morris, Shayne Hayden, Adam Simon.

Junior Development Cup Final: Calasanctius College v Coláiste Bhaile Chláir, Sportsground, 4pm;

Calasanctius College: Ronan Hannify; Jack Rooney, Henri Heskin,               Shane Cotter, Adam Treacy; David McCarthy (C), Ben Wright; Ian Butler, Lucas Joyce, Bill Walsh; Henri Bartolozzi, Gavin O’Leary; Ethan Connolly, Jack O’Sullivan, Hubert Costello.

Replacements: Tony Hopkins, Jeffwin George, Morgan O’Loughlin, Liam Fahy, James Phillips, Timi Ojo, Ronniel Oguekwe, Sean Brennan, Thomas Fitzmaurice, Cillian Cawley, Alphy John Kuriakose Sabu.

Coláiste Bhaile Chláir: Daragh Berthoz; Simon Coyle, Diarmuid Kilcommins (C), Nathan Burke, Killian Berthhoz; Adam Reilly, Gearoid Hennessy; Killian Goaley, Peter Coyne, Killian Lalour; Garry Fox, Sam Concannon; Jack Concannon, Flannán Varden Kenny, Shane Farragher.

Replacements: Kenny Costello, Ethan Kilcoyne, Michael Higgins, Ronan Grealish, Warren Bedford, Darren O’Brien, Seán Connelly, Alex Ryan, Conor Keane, Ethan Kaya, Fintin Cogley.

 

Senior Emerging Cup Final: St Joseph’s Foxford v Jesus and Mary Secondary School Enniscrone, Sportsground, 6pm;

St Joseph’s Foxford: Conor Bowes; Lochlann Maloney, Ruairi Naughton, Cody Landy, Aaron Thornton; Ryan Casey, Jack Duffy; Peter McTigue, Nathan Herbert , Ben Burke; Fionn Stephens, Sean Malone; Ciaran Bourke, Ethan Naylor, Liam Keane Murphy.

Replacements: Alan Kielty, Michael Bolton, Conor Feeney.

Jesus and Mary Secondary School Enniscrone: Daniel Cuffe; Mark Caffrey, Eoin Hallinan, Josh Ellis, Ciaran O’Dowd,  Bradley Nealon, Conal Duffy; Aaron Duffy, Colm Connolly; Niall Carden; Jarlath McMahon, Shane Sweeney; Rian Grimes, Stephen Tuffy, James Boland.

Replacements: Jason Tuffy, Darren Finnerty, Alan Duffy, Eoghan-Rua McGowan, Daniel Clarke, Luke Munnelly, Fergal Boland, Tomás Forde, Eamonn Kilgannon, Sean Carrabine.

 

Related

Huge response to Summer SkillZone series with totalhealth Pharmacy