11:00 Assemble at Moneenageisha School
11:30 – 13:00 Physical Modules (3 x 30 minute modules) Functional Movement
Body Weight Resistance
Introduction to Olympic Lifts
13:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 14:00 Workshop (covering the following topics) Nutrition
Hydration
Goal Setting
Lifestyle Planning
Pro Player Q and A
14:15 – !5:00 Rugby – Core Skills (3 x 15 minute modules) Passing Skills
Tackling Skills
Contact Skills
15:00 – 15:30 Break
15:30 – 16:00 Rugby – Positional Skills
16:00 – 16:45 Rugby – Team Skills Fwds – General Movement (15 min)
Backs – General Movement (15 min)
All – Controlled Games (30 min)
16:45 Finish

U15 Development Squad:

 

NAME POSITION CLUB SCHOOL
1 Bleeker, Ruaidhri Back Row Galwegians Bish
2 Butler, Michael Back Three WOL Gallen
3 Byrne, Aaron Back Row Galwegians St Endas
4 Claffey, Peter Back Row Ballinasloe Portumna
5 Condon, Sean Centre Castlebar St Geralds
6 Conway, Neale Back Three Buccaneers St Aloysius
7 Dawson, Tom Centre Westport Louisburgh
8 Flannery, Peter Back Three Ballinasloe Woodford
9 Gavin, Matthew Prop Connemara Clifden
10 Gilbarry, Conor Scrum Half Ballina Muiredachs
11 Greene, Ruari Centre Corinthians St Pauls
12 Griffin, Paddy Back Three Corinthians Calasanctius
13 Herewood, Keith Prop Corinthians Archbishop McHale
14 Holland, Sam Lock Ballinasloe Garbally
15 Horan, Sean Out Half Ballinasloe Garbally
16 Hynes, Ryan Back Row Ballinasloe Garbally
17 Joyce, Ciaran Back Row Galwegians Bish
18 Joyce, Thomas Back Row Connemara Clifden
19 Keller, Simon Out Half Ballinasloe Garbally
20 Kelly, Robbie Back Three Ballinasloe Garbally
21 Kelly, Ronan Back Three Galwegians Bish
22 Kennedy, Ben Scrum Half Buccaneers Marist
23 Kenny, Conor Prop WOL Gallen
24 Kerins, Stephen Out Half Sligo Summerhill
25 McGovern, Phelim Hooker Corinthians Bish
26 McGrath, Evan Out Half Sligo Abbey CC
27 McHale, Tom Centre Westport Rice
28 McHugh, Jason Back Row Buccaneers Marist
29 Nally, Callum Prop Buccaneers ACC
30 O`Brien, Conall Back Row Buccaneers Marist
31 O`Connell, Michael Back Row Corinthians St Endas
32 O`Connor, Rory Back Row Corinthians St Endas
33 O`Donnell, Conon Prop Sligo Summerhill
34 O`Hara, George Back Row Buccaneers Glenstal Abbey
35 O`Toole, James Prop Connemara Clifden
36 Preston, Ethan Back Row Ballina Muiredachs
37 Scott, Jack Back Three Ballina J+M Enniscrone
38 Shaughnessy, Cian Out Half Galwegians Jes
39 Slevin, Eoghan Prop Buccaneers ACC
40 Trayers, Daniel Centre Corinthians Calasanctius
41 Walsh, Cillian Hooker Buccaneers Marist
42 Ward, Keelan Lock Corinthians Colaiste na Coribe
43 Wootton, Aaron Prop Castlebar St Geralds

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related

Gilvarry Hat-trick secures Top Oil Connacht Schools Cup Final spot for Sligo Grammar