Wednesday Thursday
11:00 Assemble 09:00
11:30 – 12:30 Gym/Skills 1 09:30 – 10:15
12:30 – 13:30 Gym/Skills 2 10:30 – 11:30
13:30 – 14:00 Lunch 11:30 – 12:30
14:00 – 14:45 Workshop 12:30 – 13:00
15:00 – 16:00 Conditioning 13:00 – 13:30
16:00 – 16:30 Break 13:30 – 15:30
16:30 – 18:00 Rugby 1
20:00 Dinner

U17 Development Squad:

NAME POSITION CLUB SCHOOL
1 Blade, Caolin Out Half Monivea Tech Athenry
2 Boyle, Shane Lock Sligo SGS
3 Browne, Robert Back Row Corinthians Jes
4 Butler, Andrew Back Three Galwegians Jes
5 Carpenter, Dylan Scrum Half Westport Rice
6 Carty, Ben Scrum Half Buccaneers Marist
7 Donnellan, Dylan Hooker Corinthians Clongowes
8 Donnelly, Aaron Hooker Creggs Abbey NS
9 Finneran, Kevin Scrum Half Corinthians Oranmore
10 Flannagan, Scott Prop Buccaneers Marist
11 Gavin, Enda Scrum Half Sligo SGS
12 Gavin, Mark Centre Connemara Clifden
13 Gormley, John Prop Buccaneers Marist
14 Hackett, Paul Centre Galwegians Oranmore
15 Heanue, Cathal Back Three Connemara Clifden
16 Heneghan, Christopher Prop Connemara Clifden
17 Hennessy, Peadar Back Row Buccaneers Clara
18 Jennings, Ian Scrum Half Ballina Muiredachs
19 Kerrigan, Ross Back Row Galwegians Bish
20 Langan, Cormac Back Three Buccaneers Marist
21 McAleer, Andrew Centre Westport Rice
22 McCardle, Daniel Prop Corinthians Oranmore
23 McCormack, sam Back Row Westport Roscrea
24 McGoldrick, Jason Back Three Sligo SGS
25 McMicken, Robert Centre Buccaneers Wilsons Hospital
26 Mellotte, Matthew Centre Westport Roscrea
27 Meuhargia, Saba Prop Buccaneers Marist
28 Moony, Ross Back Row West Offaly Roscrea
29 Morrissey, Eoin Lock Loughrea St Raphaels
30 Mullen, Stephan Back Three Connemara Clifden
31 O`Brien, Diarmuid Back Three Corinthians Jes
32 O`Brien, Sean Back Row Galwegians Calisanctius
33 O`Donnell, Roddy Back Row Connemara Clfden
34 O`Dowd-Hill, Diarmuid Lock Sligo SGS
35 O`Hehir, James Back Row Sligo Summerhill
36 O`Reilly, Eoghan Scrum Half Buccaneers Marist
37 Pepperhobbs, Rueben Out Half Westport Wilsons Hospital
38 Quinn, Niall Lock Monivea Pres Athenry
39 Roche, Enda Centre Sligo Summerhill
40 Small, David Hooker Buccaneers Wilsons Hospital
41 Smith, Jake Prop Galwegians SGS
42 Stroud, Jordan Back Row Buccaneers Aloysius
43 Walsh, Jacob Back Row Ballinasloe Garbally

U17 Development Program:

 

Mon Tues Wed Thurs Fri
Session 1 Speed/Pos Skills Weights/Skills Weights – Regions
Session 2 Weights/Skills Conditioning
Session 3 U18 Squad ? Team Skills Workshop

 

 

 

 

 

Related

Gilvarry Hat-trick secures Top Oil Connacht Schools Cup Final spot for Sligo Grammar