The matchday squads for the Connacht U18 and U19s, sponsored by GMIT, have been named for the Interprovincial Series openers.

Both teams face Ulster as part of a double header at Energia Park, with further fixtures to follow in the coming weeks.

CONNACHT U18s v Ulster (Sunday 22nd August, 12pm @ Energia Park)

1 Oisin Dolan – Buccaneers RFC /Athlone CC
2 Ronan Lydon – Galwegians RFC / CC Roscrea
3 Charlie Byrne – Buccaneers RFC / Marist College
4 Conor Ryan – Ballinasloe RFC / Garbally College
5 Rory Glynn – Corinthians RFC / CC Roscrea
6 Blayze Molloy – Ballina RFC / St. Muredach’s College
7 Robbie Byrne – Buccaneers RFC / Kings Hospital
8 Max Flynn – Corinthians RFC (C) / CC Roscrea
9 Joey Tierney – Ballinasloe RFC / Garbally College
10 Ryan Roache – Galwegians RFC / St. Paul’s Oughterard
11 Cormac Lyons – Westport RFC / Sancta Maria College
12 Hugh Gavin – Galwegians RFC / Colaiste Iognaid
13 Sean Fox – Corinthians RFC / Calasanctius College
14 Cathal Kelly – Ballina RFC / St. Muredach’s College
15 Cody Farrell – Galwegians RFC / St. Paul’s Oughterard

16 Charlie Leonard – Corinthians RFC / Colaiste Iognaid
17 Lee Kilcoyne – Creggs RFC / CBS Roscommon
18 John Hughes – Corrib RFC / Yeats College
19 Ryan Gaughan – Corinthians RFC/ Colaiste Bhaile Chlair
20 Alistair Hill – Sligo RFC / Sligo Grammar
21 Ben Matheson – Ballina RFC / St. Muredach’s College
22 DJ Hession – Creggs RFC / CBS Roscommon
23 Charlie Naughton – Ballinasloe RFC / CC Roscrea

Head Coach: Conor Galvin, Assistant Coaches: Morgan Codyre + JP Walsh, S&C Coach: Ann Caffrey, Physio: Andrew Moran + Niall Duane, Team Manager: Derek Carlin, Video: William Johnstone + Jim Herring

CONNACHT U19s v Ulster (Sunday 22nd August, 2pm @ Energia Park)

1 Nicky Pfeiffer – Galwegians RFC
2 Dylan Keane – Galwegians RFC
3 Jonathon Flynn – Corinthians RFC
4 Eoin Ryan – Sligo RFC
5 Gareth Kilkelly – Corinthians RFC
6 Luke Walsh – Ballinasloe RFC
7 Adam Hunter – Sligo RFC
8 Fiachna Barrett – Ballina RFC
9 Kelvin Langan – Monivea RFC/Galwegians RFC
10 Harry West – Ballina RFC
11 Hugh Reddan – Galwegians RFC
12 John Devine – Ballinasloe RFC (C)
13 Adam Madden – Corinthians RFC
14 Blaine Barry – Connemara RFC/Corinthians RFC
15 Adam O’Carroll – Ballinasloe RFC

16 Adam Nash – Buccaneers RFC
17 Aaron Burke – Ballinasloe RFC
18 Alex Hennigan – Ballina RFC
19 Lorcan Fallon – Buccaneers RFC
20 Harry Regan – Ballina RFC
21 Andrew Sherlock – Galwegians RFC
22 Tadhg Finlay – DLSP RFC
23 Liam Golden – Ballina RFC

Head Coach: Gavin Foley, Assistant Coaches: JP Walsh + Mervyn Murphy, Physiotherapist: Ryan Worden, S&C: Matthew Golden, Team Manager: Philip Coyle

Related

Connacht Age Grade squads named for Interpro Series