The teams have been named for Connacht’s U18 and U19 Interprovincial Series games against Leinster in Dubarry Park in Athlone this coming Saturday. 

The U18s take on Leinster U18 Clubs at 1.00pm, while our U19 side face their Leinster counterparts at 3.30pm.

The teams are below.

Connacht U18 Squad v Leinster

  1. Arann Platt (Sligo RFC, Sligo Grammar School)
  2. Sean Rohan (Buccaneers RFC, CBS Roscommon)
  3. Finian Murray (Monivea RFC, Holy Rosary College)
  4. Diarmaid O’ Connell (Carrick on Shannon RFC, Sligo Grammar School)
  5. Ambrose Bamber (Sligo RFC, Sligo Grammar School)
  6. Patrick Egan (Buccaneers RFC, Marist College)
  7. Harry Duffy (Galwegians RFC, Yeats College)
  8. Niall Tallon (Buccaneers RFC, Marist College)
  9. Ben Donnelly (Corrib RFC, Presentation College Headford)
  10.  Oisin O’Neill (Sligo RFC, Summerhill College)
  11.  Gerard Murtagh (Sligo RFC, Sligo Grammar School)
  12.  Earl Norris (Captain) (Sligo RFC, Sligo Grammar School)
  13.  Caden Grant (Corinthians RFC, St Joseph’s Patrician College)
  14.  Patrick Flannelly (Castlebar RFC, St Gerald’s DLS College)
  15.  Cian Brady (Monivea RFC, Coláiste an Eachréidh)
  16.  Iarla O’Coileain (Galwegians, Coláiste na Coiribe)
  17.  Daniel Noone (Claremorris Colts RFC, St Coleman’s College)
  18.  Shay Phillips (Corinthians RFC, Coláiste Éinde)
  19.  Oisin McNicholas (Ballina RFC, St Louis Community School)
  20. Joshua Tunny Ware (Westport RFC, Rice College)
  21.  Max Hunter (Sligo RFC, Sligo Grammar School)
  22.  Conall Gill (Westport College, Rice College)
  23.  Sean Walsh (Corinthians RFC, Coláiste Éinde)

Connacht U19 Squad v Leinster

1 Sean Hopkins (Ballina RFC, St Muredach’s College)
2 Oisin Dolan (Buccaneers RFC, Athlone Community College)
3 Charlie Byrne (Buccaneers RFC, Marist College)
4 Bryan Walsh (Corinthians RFC, Coláiste Éinde)
5 Rory Glynn (Corinthians RFC, Cistercian College Roscrea)
6 Blayze Molloy (Ballina RFC, Clongowes Wood College)
7 Patrick Flannery (Corinthians RFC, Colaiste Chroí Mhuire)
8 Max Flynn [C]  (Corinthians RFC, Cistercian College Roscrea)
9 Tomas Farthing (Corinthians RFC, Coláiste Creg Mhuire)
10 Ryan Roche (Galwegians RFC, St Paul’s)
11 Cathal Kelly (Ballina RFC, St Muredach’s College)
12 Hugh Gavin (Galwegians RFC, Coláiste Iognáid)
13 Senan Phelan (St Marys, St. Benildus College)
14 Sean Fox (Corinthians RFC, Calasanctius College Oranmore)
15 Cody Farrell (Galwegians RFC, St Paul’s)

16 Charlie Leonard (Corinthians RFC, Colaiste Iognaid)
17 John Hughes (Corrib RFC, Yeats College)
18 Dylan Bolger (Buccaneers RFC, Marist College)
19 Paddy Jones (Merchants Taylors)
20 Conor Ryan (Ballinasloe RFC, Garbally College)
21 Joey Tierney (Ballinasloe RFC, Garbally College)
22 Blair Norton (Ballina RFC, St Muredach’s College)
23 Shane Fitzpatrick (Ballinasloe RFC, Garbally College)

Atlantic Technological University (ATU) is a partner with Connacht’s age grade squads.

Related

Connacht U18 Boys overcome Munster as U19s edged out in close encounter